Aanhoudende hoofdpijn die erger wordt wanneer je rechtstaat en vermindert als je gaat liggen? Dat kan wijzen op een zeldzame aandoening: spontane intracraniële hypotensie. Daarbij lekt er hersenvocht weg rond het ruggenmerg, waardoor de druk rond je hersenen daalt. In het AZ Sint-Jan Brugge kan je terecht voor het volledige traject: van diagnose tot behandeling.
Wat is spontane intracraniële hypotensie?
Rond de hersenen en het ruggenmerg bevindt zich hersenvocht. Dat vocht beschermt het zenuwstelsel en zorgt ervoor dat de hersenen goed ondersteund worden.
Soms ontstaat er spontaan een klein lek in het vlies rond het ruggenmerg. Daardoor ontsnapt hersenvocht en daalt de druk rond de hersenen. Dat kan verschillende klachten veroorzaken.
De aandoening is zeldzaam en komt iets vaker voor bij vrouwen dan bij mannen.
Welke klachten kan je hebben?
Door de aandoening kunnen de hersenen als het ware ‘inzakken’. Daardoor ontstaat spanning op de hersenzenuwen en hersenvliezen. Patiënten ontwikkelen doorgaans aanhoudende hoofdpijn, die verergert bij rechtop zitten of staan.
Een belangrijke complicatie is een bloeduitstorting aan beide zijden van de hersenen, vooral bij patiënten jonger dan 60 jaar. Spontane intracraniële hypotensie komt jaarlijks voor bij ongeveer 5 op de 100.000 personen en treft vrouwen 2 keer zo vaak als mannen.
Daarnaast kunnen ook andere klachten voorkomen, zoals:
- duizeligheid
- oorsuizen (tinnitus)
- misselijkheid
- dubbel zien
- concentratie- of geheugenproblemen
Omdat deze klachten ook bij andere aandoeningen voorkomen, wordt de diagnose niet altijd meteen gesteld.
Hoe stellen we de diagnose?
Bij een vermoeden van spontane intracraniële hypotensie voeren we eerst een MRI-scan van de hersenen en de volledige wervelkolom uit. Zo kunnen we nagaan of er aanwijzingen zijn voor een lek van hersenvocht.
Als dat nodig is, volgen bijkomende gespecialiseerde onderzoeken om de exacte plaats van het lek op te sporen. Dat is belangrijk om de meest geschikte behandeling te kiezen.
Verschillende artsen, waaronder neurologen, neuroradiologen en neurochirurgen, beoordelen de beelden samen.
Hoe wordt de aandoening behandeld?
De behandeling hangt af van de oorzaak en de plaats van het lek.
Soms volstaan rust, voldoende vochtinname en cafeïne om de klachten te laten verbeteren.
Wanneer de klachten blijven aanhouden, kan een ‘epidurale blood patch’ worden uitgevoerd. Daarbij wordt een kleine hoeveelheid eigen bloed ingespoten ter hoogte van het lek, zodat dit zich kan afsluiten.
In sommige gevallen is een meer gerichte behandeling nodig. Afhankelijk van de oorzaak kan gekozen worden voor een endovasculaire behandeling via de bloedvaten of een operatie.
Gespecialiseerde zorg in het AZ Sint-Jan Brugge
Het AZ Sint-Jan Brugge biedt het volledige zorgtraject voor spontane intracraniële hypotensie aan, van diagnose tot behandeling. Dankzij de nauwe samenwerking tussen neurologen, neuroradiologen en neurochirurgen krijgt elke patiënt een behandeling die is afgestemd op de oorzaak van het lek.
Wil je meer lezen over spontane intracraniële hypotensie? Dat kan via azlink.be